Remembrance Day

امروز، 11 نوامبر، به Remembrance Day  مشهوره و بزرگداشت تمامي قربانيان جنگ هاي تاريخ، خصوصا جنگ هاي جهاني اول و دومه. علت اش هم پايان يافتن جنگ جهاني اول در 11 نوامبر 1918 هست كه در واقع در يازدهمين ساعت يازدهمين روز يازدهمين ماه سال 1918 آتش بس جنگ با امضاء آلمان اعلام شده (ويكي پديا).

در مورد سرگذشت جنگ هاي جهاني اول و دوم همه امون توي كتاب هاي تاريخ راهنمايي و دبيرستان خونديم. اما من به شخصه در مورد تعداد قربانيان اين جنگ ها چيزي نمي دونستم. اگر هم قرار بود حدسي بزنم نهايتا مي گفتم در مجموع هر دو جنگ 10 ميليون نفر كشته شده اند. به هر حال 10 ميليون نفر هم كم نيست!

چند روز پيش سوار برقطار لپ تاپ ام رو باز كردم تا يكي از فيلم هاي روي هاردمو ببينم. يك ماه قبل توي IMDB دنبال يه فيلم مستند مي گشتم و حين جستجو متوجه شدم ممتازترين فيلم مستند از نگاه بازديدكننده هاي IMDB فيلمي فرانسوي به نام “شب و مه” هست كه سال 1955 ساخته شده و به كشتارهاي دسته جمعي اي كه در كمپ نازي ها در جنگ جهاني دوم انجام شده پرداخته. وقتي به نيمه ي دوم فيلم رسيدم مو به تنم سيخ شد. كشتارهاي نازي ها وحشت ناك تر از اونيه كه فكرشو بكنيد! و تصور كردن ابعاد اون فجايع در حالي كه در اروپاي سال 2009 در اوج آرامش و امنيت زندگي مي كني، دور از ذهنه!

ديدن “شب و مه” باعث شد سريع به اينترنت سر بزنم و آمار كشته هاي جنگ هاي جهاني اول و دوم رو پيدا كنم: در جنگ جهاني اول 16 ميليون نفر (اعم از نظامي و غير نظامي) كشته شدند. جنگ جهاني دوم خون بارترين جنگ تاريخ لقب گرفته، و در طي اون 60 ميليون نفر كشته شدند!!! يعني در مجموع هر دو جنگ 76 ميليون آدم كشته شدند، به اندازه ي همه ي جمعيت حاضر در ايران!

تصورشو بكنيد اين ها چي كشيدن تا به اين جا رسيدن!

به هر حال Remembrance Day رو بايد گرامي داشت و اميدوار بود هيچ جنگ ديگه اي در تاريخ رخ نده. هر چند سركوب هاي داخلي كشورها از جمله كشور خودمون هم چيزي كم از شرايط جنگي ندارند!

Advertisements

7 Responses to “Remembrance Day”

 1. آسمان Says:

  اگر چه وجود چنين روزهايي براي يادآوري خيلي تجربه ها و عبرت گرفتن از تاريخ خيلي مفيده اما اين عكس يه تناقض بزرگ توي خودش داره.
  به نظرم مادامي كه آدمهايي در دنيا ملبس به لباس نظامي هستند دنيا روي آرامش رو نمي بينه….

  • mohsen Says:

   البته كه حرفت رو قبول دارم. اما اين عكس خاص كه يه سرباز كاناداييه كه توي افغانستان Remembrance Day رو گرامي داشته، نشون مي ده كه خودش دوس داره جنگ تموم شه:)

 2. حمید Says:

  ۶۰ میلیون خیلی فاجعه است! منم وقتی آمار جنگ جهانی اول رو شنیدم، شاخ در آوردم.

 3. آسمان Says:

  صدالبته كه مشكل ما سربازان نيستند. مشكل از فرماندهان خودخواه و زياده خواه ناشي ميشه.

 4. منصوري Says:

  سلام
  همچون هميشه خواندني، اين پست و پست هاي پيشين. يك ماهي است كه مي‌خواهم براي تان ايميلي بفرستم، در باره‌ي اون موضوع “حلقه” كه گفتگوي متقابل در آن باره نيمه تمام رها شد. شاد باشيد. تا بعد

 5. مهدی Says:

  با سلام،
  ضمن تشکر از مطلبتان در خصوص دانشگاه های سوئد، میخواستم بدانم:
  من فارغ التحصیل رشته مدیریت بیمه از دانشگاه علامه طباطبائی با معدل 12/86 هستم (البته اگر دروس تخصصی را در نظر بگیریم حدود یک نمره به معدلم اضافه می شود) و 12 سال هم سابقه کار مرتبط دارم.
  فکر می کنید با این معدل شانس اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد را دارم و اگر پاسخ مثبت است به چه دانشگاه هایی می توانم در خواست دهم؟
  و اینکه ایا لازم است از طریق وکلایی که مراحل اخذ پذیرش را انجام می دهند اقدام کنم یا مستقیماً خودم اقدام کنم؟

  • mohsen Says:

   دوست عزيز ازين كه شانس پذيرش‌اتان چقدر است اطلاعي ندارم، اما به هر حال با توجه به سابقه‌ي كار شانس پذيرش وجود دارد. در مورد دانشگاه و رشته‌هاي مرتبط با شما اطلاعي ندارم، در همان سايت studera.nu جستجو كنيد. در ضمن مستقيما اقدام كنيد و پول اضافي در جيب وكلا نريزيد;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: