دوستان همسايه

مهاجرين بسياري از افغانستان كه به اجبار جنگ مهاجرت كردند در هلند زندگي مي كنند. اخيرا با دوستي جوان و شاعر اهل استان بدخشان افغانستان، آشنا شدم. خاطرات جالبي تعريف كرد كه تلنگري بود برام. گفتم شايد براي شما هم تلنگري باشه. البته نقل به مضمون مي كنم:

1-      خانواده اي افغاني در مشهد در مجاورت خانواده هاي ايراني زندگي مي كردند. روزي پسر كوچيك خانواده ي ايراني با پسر كوچيك خانواده ي افغاني دعواشون مي شه و ايرانيه به افغانيه مي گه: افغاني پدرسوخته. پسر افغاني هم شاكي مي شه و شكايت اش رو پيش مادرش مي بره. مادرش هم مي گه برو به اش بگو افغاني پدرسوخته خودتي! انقد اين واژه ي افغاني رو توي ايران به شكل بدي به كار برديم كه امر بر يك مادر افغاني هم مي تونه مشتبه بشه!

2-      يكي از اهالي فرهنگ ايران از شنيدن صحبت هاي فارسي دوستي افغاني به وجد اومده و گفته “تو مدتي كه ايران بودي چقدر خوب فارسي حرف زدن رو ياد گرفتي!” يعني خيلي از ماها نمي دونيم كه افغان ها و تاجيك ها هم مثل خودمون زبان اشون فارسيه، البته فارسي دري كه شايد به استناد به اين بيت حافظ اصيل تر از فارسي پهلوي باشه: “ز شعر دلكش حافظ كسي بود آگاه، كه لطف طبع و سخن گفتن دري داند”

3-      توي مساجد استان بدخشان، كه شمال شرقي ترين استان افغانستان هست، هميشه بعد از خوندن نماز، علاوه بر قرآن، ديوان حافظ، مثنوي معنوي و بعد هم ديوان بيدل خونده مي شه. اون وقت توي مساجد ايران فقط قرآن و ادعيه ي عربي خونده مي شه!

به لطف شبكه ي فارسي بي بي سي ذهنيت خيلي از مردم ايران نسبت به مردم افغانستان و تاجيكستان داره عوض مي شه. من به شخصه قبل از ديدن دوستان افغاني ساكن هلند چنين ذهنيتي نسبت به مردم افغانستان و ميزان رواج شعر و ادب فارسي در بين اون ها نداشتم و واقعا از ديد بدي كه نسبت به مردم افغانستان داشتم شرمسارم. بايد رسانه ها، وبلاگ ها و همه ي ماها بكوشيم تا اين ديد اصلاح بشه.

Advertisements

One Response to “دوستان همسايه”

  1. مصطفی Says:

    یاد یه سری سخنرانی افتادم که تو عید از رحیم پور ازغدی میذاشت رسانه میلی که تو افغانستان انجام شده بود درباره این صحبت میکرد که افغانها هوشیار باشند و از تجربه ما استفاده کنن که مثه ترکیه نشن!!! خیلی جالب بود همه چی رو تحریف میکرد تقریبا، این رفتار زشت و زننده ایرانیها با افغانی ها رو و یا اینکه دولت چندان به افغانهایی که تو ایرانن نمیرسه و این اخراج افغانها از خاک ایران و بسیاری مسائل دیگه اصلا چیزی که تعریف میکرد براشون از افغانهایی که تو ایران بودن یه چیزی تو مایه های بهشت بود نمیدونم اونها رو چیزی فرض کرده بود که با این وقاحت تو چششون زل زده بود و اینا دروغها رو میگفت. البته یکی از آشنایان هم بود و این خصوصیت مسخره ایرانیها که هر چی ازشون تعریف کنی باور میکنن واقعا این طورین اونم باورش شده بود که واقعا رفتار ایرانی ها با افغان ها خوب بوده. از دست این ملت نمیدونم باید چیکار کرد …
    به هر حال ممنونم به خاطر این پستت مطالب جالبی داشت 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: